26 Temmuz 2012 Perşembe

Nişasta Helvası


İki yıl Ankara yazı yaşadıktan sonra... İzmir öyle sıcak ve bunaltıcı ki!"Hiç çekilmiyor"dediğimde hemşolarım kızıyor bana. Ama canımdan can çekiliyor sanki. Bu sıcağı yaşamak anlamsız geliyor. Parmağımı kıpardattığımda ter boşalıyor. Mutfaktaki  durumları hiç anlatmayayım... Buna karşın mutfak bir tutku. Denemek, öğrenmek, yanılmak vazgeçilmez şeyler.
Bu gün çocukluğumda anneannemin yaptığı, annemin bile zar zor hatırladığı bir tatlı denedim. Üstelik çok başarılı oldu. Annemin deyişine göre rengi kahverengiye yakın oluyormuş. Şeker yerine pekmez kullanılmış olabilir diye düşünüyorum. Bir kez de pekmezle deneyeceğim.
"PESUDE" tatlısı diye de geçiyormuş. Ama hangi yöreye ait olduğunu bulamadım. Bu isim sadece kulaktan duyma. İnternetten çok araştırdım. Gerçeğe yakın bir açıklama bulamadım. Anneannem Bulgaristan göçmeni olduğu için göçmen tatlısı olabilir diye düşünüyorum.
Ben gramsız reçete vermiyordum. Ama mutfak aletlerim burada değil. Misafir umduğunu değil, bulduğunu yermiş. Ben de anneciğimin mutfağında işime yarar ne varsa kullanıyorum. Affınıza sığınarak bardakla reçete veriyorum. Belki denemek istersiniz. Afiyet olsun.
MALZEMELER
1 su bardağı buğday nişastası
2 su bardağı süt
1,5 su bardağı toz şeker
1kaşık vanilya şekeri
2 çorba kaşığı gül suyu
150 gram tereyağı
YAPILIŞI
1- Tereyağını karnıyarık tenceresi gibi bir tencerede eritelim.
2- Buğday nişastası, soğuk süt, tozşeker, vanilya ve gülsuyunu bir kapta iyice karıştıralım.
3- Isınmış tereyağı bulunan tencereye dökerek orta ateşte tahta kaşıkla sürekli karıştıralım. Kaynamaya yakın ateşi kısalım.
Yaklaşık 20 dakika sürekli karıştıralım.


3 yorum yap:

Unknown dedi ki...

Merhaba hoşgeldiniz:)
izmir çok sıcak:(
ellerinize sağlık
hayırlı Ramazanlar

kaminetto dedi ki...

Teşekkür ederim. Görüşmek üzere.

online mutfak dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More